طرح درس روزانه علوم تجربي )) سوم راهنمايي

 

بسمه تعالی   طرح درس روزانه   علوم کلاس : سوم    بخش :  سوم   فصل :  هفتــم   مدت هر جلسه :  90 دقیقه

                      هدف کلی درس : آشنا شدن دانش آموزان با   فشــار                                                  تهیه کننده : فروزان زبرجد

رئوس مطالب و مفاهیم درس

 

 

هدفهای درسی جزئی

رفتار ورودی دانش آموزان

ارزشیابی تشخیصی

هدفهای رفتاری

مراحل تدریس و انتخاب تنظیم محتوا

روشهای تدریس

 

 

فرصت لازم

مواد آموزشی لازم

نحوه ارزشیابی

 

فشار

 

فشار مایعات

 

فشار گاز ها

دانش آموزان پس از گذراندن این درس باید بدانند :

 

فشار چیست

 

واحد فشار چیست و به چه عواملی بستگی دارد

 

فشار مایعات وابسته به چیست

 

از فشار مایعات در چه مواردی استفاده می شود

 

فشار گاز ها وابسته به چیست

دانش آموزان این پایه تاکنون :

 

می دانند که فشار چیست

 

از لحاظ فیزیکی واحد فشار را نمی دانند

 

می دانند که مایعات دارای فشار هستند اما نمی دانند که فشار مایعات به چه عواملی بستگی دارد

نتایجی که ازاین ارزشیابی حاصل میشود در واقع نقطه شروع آموزش را مشخص میکند .

 

فشار را تعریف کنند

 

در مورد فشار چند مثال بزنند

 

آ زمایش ساده ای در مورد فشار گاز ها ارائه دهند

از دانش آموزان انتظار میرود پس ازگذراندن این درس بتوانند

 

فشار را تعریف کنند

 

واحد فیزیکی فشار را بدانند

 

عوامل موثر بر فشار را بیان کنند

 

ربطه بین فشار و سطح را ذکر نمایند

 

موارد استفاده فشار را بیان کنند

الف) آمادگی و ایجاد انگیزه – معارفه- دعای شروع – احوالپرسی و حضور وغیاب

ب) معرفی درس جدید و بیان هدفهای رفتاری درس

ج) ارائه مطلب – شروع درس

1- با نوشتن سر فصل توجه دانش آموزان را به درس جدید جلب مینمائیم

2- توضیح معلم درباره درس مربوط به این جلسه

د) خلاصه و نتیجه گیری

و) ارزشیابی بعد از تدریس بر اساس سوالاتی که در نظام ارزشیابی مطرح شده است .

ی) تعیین تکلیف و اختتام

 سخنرانی

پرسش و پاسخ

آزمایش

 بارش مغزي

استفاده از CD

پاورپوينت

شركت فعال

دانش آموز

ارائه

كنفرانس

سيستم

هوشمند

 

 

5دقیقه

 

10 دقیقه

 

8 دقیقه

 

 

40 دقیقه

 

 

7 دقیقه

 

20 دقیقه

استفاده از تخته سیاه کلاس و

لوله p.v.c و

ماده مايع

 آ جر سالم یک عدد

نيرو ستج و

خط كش

بادكنك

ني نوشابه

ليوان و...

الف) ارزشیابی ضمن تدریس شامل سوالاتی است که در محتوا تعیین شده است و به طور شفاهی است .

ب) بعد از تدریس : آزمون نظری وعملی

آزمون نظری شامل سوالاتی به صورت کتبی و شفاهی است .

آزمون عملی: سلسله فعالیتهای مربوط به پرسشهای درس

انجام آزمایشات ساده و مشابه در اثبات مفاهیم درس

 

بسمه تعالی   طرح درس روزانه    علوم کلاس : سوم    بخش : سوم    فصل :  ششـــم     مدت هر جلسه :  90 دقیقه

                      هدف کلی درس : آشنا شدن دانش آموزان بــا کار – توان - انرژی                                 تهیه کننده : فروزان زبرجد

رئوس مطالب و مفاهیم درس

 

 

هدفهای درسی جزئی

رفتار ورودی دانش آموزان

ارزشیابی تشخیصی

هدفهای رفتاری

مراحل تدریس و انتخاب تنظیم محتوا

روشهای تدریس

 

 

فرصت لازم

مواد آموزشی لازم

نحوه ارزشیابی

کار

محاسبه و اندازه گیری کار

کار و انرژی

توان

ماشین

مزیت مکانیکی

ماشین های ساده

اهرم- قرقره- چرخ و محور- گوه - پیچ

دانش آموزان پس از گذراندن این درس باید بدانند :

کار چیست و به چه عواملی بستگی دارد

رابطه کار و انرژی را بدانند

 

توان تعریف نمایند

ماشین ساده را بدانند و چند ماشین ساده را نام ببرند

 

اصل کار را بیان کنند

 

انواع ماشین های ساده را بدانند

دانش آموزان این پایه تاکنون :

 

کار انجام داده و می داند کار چیست اما اقسام کار و همچنین عواملی که کار به آ نها بستگی دارد را نمی دانند

 

می توانند برای توان مثال بزنند اما معنای واقعی آ ن را نمی دانند

 

می دانند که ماشین به ما کمک می کند اما نوع کمک را نمی دانند

نتایجی که ازاین ارزشیابی حاصل میشود در واقع نقطه شروع آموزش را مشخص میکند .

برای کار چند مثال بزنند و با توجه به مثال کار را تعریف نمایند

 

مثال هایی در مورد توان بزنند

 

چند ماشین ساده را مثال بیاورند

 

اشین ساده را تعریف نمایند

از دانش آموزان انتظار میرود پس ازگذراندن این درس بتوانند

 

کار چیست و به چه عواملی بستگی دارد

 

رابطه کار و انرژ ی چیست

 

توان چیست واحد آ ن کدام است

 

مزیت مکانیکی چیست

 

چند ماشین ساده نام ببرند

الف) آمادگی و ایجاد انگیزه – معارفه- دعای شروع – احوالپرسی و حضور وغیاب

ب) معرفی درس جدید و بیان هدفهای رفتاری درس

ج) ارائه مطلب – شروع درس

1- با نوشتن سر فصل توجه دانش آموزان را به درس جدید جلب مینمائیم

2- توضیح معلم درباره درس مربوط به این جلسه

د) خلاصه و نتیجه گیری

و) ارزشیابی بعد از تدریس بر اساس سوالاتی که در نظام ارزشیابی مطرح شده است .

ی) تعیین تکلیف و اختتام

سخنرانی

پرسش و پاسخ

آزمایش

 بارش مغزي

استفاده از CD

پاورپوينت

شركت فعال

دانش آموز

ارائه

كنفرانس

سيستم

هوشمند

 

 5دقیقه

 

10 دقیقه

 

8 دقیقه

 

 

40 دقیقه

 

7 دقیقه

 

 

20 دقیقه

استفاده از تخته سیاه کلاس و نیرو سنج – خط کش تعادلی

– وزنه –

 سطح شیب دار

 – گوه – پیچ – چرخ و محور

– قرقره

– گیره و پایه

و.......

الف) ارزشیابی ضمن تدریس شامل سوالاتی است که در محتوا تعیین شده است و به طور شفاهی است .

ب) بعد از تدریس : آزمون نظری وعملی

آزمون نظری شامل سوالاتی به صورت کتبی و شفاهی است .

آزمون عملی: سلسله فعالیتهای مربوط به پرسشهای درس

انجام آزمایشات ساده و مشابه در اثبات مفاهیم درس

بسمه تعالی     طرح درس روزانه   علوم کلاس : سوم   بخش : دوم   فصل : پنجــم   مدت هر جلسه :  90 دقیقه

                      هدف کلی درس : آشنا شدن دانش آموزان بــا فراتر از زمین                                     تهیه کننده : فروزان زبرجد

رئوس مطالب و مفاهیم درس

 

 

هدفهای درسی جزئی

رفتار ورودی دانش آموزان

ارزشیابی تشخیصی

هدفهای رفتاری

مراحل تدریس و انتخاب تنظیم محتوا

روشهای تدریس

 

 

فرصت لازم

مواد آموزشی لازم

نحوه ارزشیابی

 منظومه شمسی

خورشید

 

اجزای دیگر

منظومه شمسی

شهاب

 

دنباله دار ها

قمرها

ستارگان

نور ودما

 ترکیب

بزرگی

صورت های فلکی

دانش آموزان پس از گذراندن این درس باید بدانند :

کهکشان چیست

منظومه شمسی چیست و شامل چه اجزایی است

 

شهاب و شهاب سنگ را تعریف کنند

 

علت پور نور بودن بعضی ستارگان نسبت به ستارگان دیگر را بدانند

 

صورت های فلکی را بشناسند

دانش آموزان این پایه تاکنون :

 

خورشید را دیده و می شناسند اما علت وجود گرما و نور زیاد آ ن را نمی دانند

 

شهاب سنگ را دیده اند اما مواد سازنده آ نرا نمی دانند

 

می دانند که ستارگان دارای نور یکسانی نیستند اما علت پر نور بودن بعضی را هم نمی دانند

نتایجی که ازاین ارزشیابی حاصل میشود در واقع نقطه شروع آموزش را مشخص میکند .

 

کهکشان را تعریف کنند و کهکشان منظومه شمسی را نام ببرند

 

منظومه شمسی را تعریف کنندو اجزای آ ن را نام ببرند

در باره ستارگان مطالبی ارائه دهند

از دانش آموزان انتظار میرود پس ازگذراندن این درس بتوانند

 

کهکشان چیست

 

منظومه شمسی چیست و شامل چه اجزایی است

 

شهاب و شهاب سنگ را تعریف کنند

 

چند صورت فلکی را بلد باشند

 

الف) آمادگی و ایجاد انگیزه – معارفه- دعای شروع – احوالپرسی و حضور وغیاب

ب) معرفی درس جدید و بیان هدفهای رفتاری درس

ج) ارائه مطلب – شروع درس

1- با نوشتن سر فصل توجه دانش آموزان را به درس جدید جلب مینمائیم

2- توضیح معلم درباره درس مربوط به این جلسه

د) خلاصه و نتیجه گیری

و) ارزشیابی بعد از تدریس بر اساس سوالاتی که در نظام ارزشیابی مطرح شده است .

ی) تعیین تکلیف و اختتام

 سخنرانی

پرسش و پاسخ

آزمایش بارش مغزي

استفاده از CD

پاورپوينت

شركت فعال

دانش آموز

ارائه

كنفرانس

سيستم

هوشمند

 

 

 

 5دقیقه

 

10 دقیقه

 

8 دقیقه

 

40 دقیقه

 

 

7 دقیقه

 

 

 

20 دقیقه

استفاده از تخته سیاه

کلاس و فیلم های مربوط به  منظومه شمسی

تصاوير سه

بعدي سيارات

ماكت كهكشان

و كليپ و

انيميشن ها ي

 آموزشي

 و ....

الف) ارزشیابی ضمن تدریس شامل سوالاتی است که در محتوا تعیین شده است و به طور شفاهی است .

ب) بعد از تدریس : آزمون نظری وعملی

آزمون نظری شامل سوالاتی به صورت کتبی و شفاهی است .

آزمون عملی: سلسله فعالیتهای مربوط به پرسشهای درس

انجام آزمایشات ساده و مشابه در اثبات مفاهیم درس

بسمه تعالی     طرح درس روزانه  علوم کلاس : سوم    بخش :  سوم  فصل :  هشتــم   مدت هر جلسه :  90 دقیقه

                      هدف کلی درس : آشنا شدن دانش آموزان بــا بار الکتریکی                                                تهیه کننده : فروزان زبرجد

رئوس مطالب و مفاهیم درس

 هدفهای درسی جزئی

رفتار ورودی دانش آموزان

ارزشیابی تشخیصی

هدفهای رفتاری

مراحل تدریس و انتخاب تنظیم محتوا

روشهای تدریس

 

 

فرصت لازم

مواد آموزشی لازم

نحوه ارزشیابی

 

 

بارالکتریکی

 

دونوع نیرو ، دونوع بار الکتریکی

 

القای بار التریکی

 

آ ذرخش ، برقگیر

دانش آموزان پس از گذراندن این درس باید بدانند :

بار الکتریکی چیست

 

انواع بار الکتریکی کدامند

 

آ ذرخش یا صاعقه چیست

 

برقگیـــر چیست

دانش آموزان این پایه تاکنون :

 

با انواع بارهای الکتریکی آ شنا هستند و می دانند که دو نوع بار وجود دارد یکی مثبت و دیگری منفی اما نمی دانند که بارها چه اثری بر هم دارند

 

می دانند که برقگیر چیست اما به درستی کار و ساختمان آ ن را نمی دانند

نتایجی که ازاین ارزشیابی حاصل میشود در واقع نقطه شروع آموزش را مشخص میکند .

دو نوع بار الکتریکی را نام ببرند

 

با انجام آ زمایش ساده ای وجود دو نوع بار را در اجسام را ثابت نمایند

 

برقگیر را شرح دهند

از دانش آموزان انتظار میرود پس ازگذراندن این درس بتوانند

 

بار الکتریکی چیست

 

انواع بار الکتریکی کدامند

 

آ ذرخش یا صاعقه چیست

 

القای الکتریکی یعنی چه

الف) آمادگی و ایجاد انگیزه – معارفه- دعای شروع – احوالپرسی و حضور وغیاب

 

ب) معرفی درس جدید و بیان هدفهای رفتاری درس

ج) ارائه مطلب – شروع درس

1- با نوشتن سر فصل توجه دانش آموزان را به درس جدید جلب مینمائیم

2- توضیح معلم درباره درس مربوط به این جلسه

 

د) خلاصه و نتیجه گیری

و) ارزشیابی بعد از تدریس بر اساس سوالاتی که در نظام ارزشیابی مطرح شده است .

ی) تعیین تکلیف و اختتام

 سخنرانی

آ‍زمايش

پرسش و پاسخ

بارش مغزي

استفاده از CD

پاورپوينت

شركت فعال

دانش آموز

ارائه

كنفرانس

سيستم

هوشمند

 

 

 

 5دقیقه

 

 

10 دقیقه

 

8 دقیقه

 

40 دقیقه

 

 

7 دقیقه

 

 

20 دقیقه

استفاده از تخته سیاه

کلاس و

بادكنك و

ميله پلاستيكي

و شيشه اي

پارچه پشمي

و ابريشمي

خرده كاغذ

و الكتروسكوپ

 و ....

الف) ارزشیابی ضمن تدریس شامل سوالاتی است که در محتوا تعیین شده است و به طور شفاهی است .

ب) بعد از تدریس : آزمون نظری وعملی

آزمون نظری شامل سوالاتی به صورت کتبی و شفاهی است .

آزمون عملی: سلسله فعالیتهای مربوط به پرسشهای درس

انجام آزمایشات ساده و مشابه در اثبات مفاهیم درس

بسمه تعالی  طرح درس روزانه علوم کلاس : سوم       بخش :  چهارم    فصل :  دهــم    مدت هر جلسه :  90 دقیقه

                      هدف کلی درس : آشنا شدن دانش آموزان با انسان و حرکت                                       تهیه کننده :فروزان زبرجد

رئوس مطالب و مفاهیم درس

 

هدفهای درسی جزئی

رفتار ورودی دانش آموزان

ارزشیابی تشخیصی

هدفهای رفتاری

مراحل تدریس و انتخاب تنظیم محتوا

روشهای تدریس

 

 

فرصت لازم

مواد آموزشی لازم

نحوه ارزشیابی

 

استخوان و کار

  آ ن

 

ساختمان استخوان

 

غضروف

 

مفصل

 

ماهیچه و کار   آ ن

 

دانش آموزان پس از گذراندن این درس باید بدانند :

 

انواع مفصل ها کدامند

 

غضروف چیست

 

استخوان چگونه ساخته می شود

 

کار ماهیچه ها چیست

 

انواع ماهیچه ها کدامند

دانش آموزان این پایه تاکنون :

 

استخوان و شکستگی آ ن و در رفتگی استخوان را متوجه شده اند اما نحوه جا افتادن استخوان ها در مفصل و نحوه ترمیم استخوان را نمی دانند

 

ماهیچه ها را می شناسند اما کار آ نها را نمی دانند

 

غضروف را می شناسند و می دانند در کجا غضروف وجود دارد

نتایجی که ازاین ارزشیابی حاصل میشود در واقع نقطه شروع آموزش را مشخص میکند .

 

فرق بین مفصل ضرب دیده و مفصل در رفته را بیان کنند

 

 

برای انواع مفصل ها مثال هایی بزنند

 

چند استخوان مهم بدن را نام ببرند

از دانش آموزان انتظار میرود پس ازگذراندن این درس بتوانند

مفصل چیست

 

مفصل ضرب دیده و مفصل در رفته چه تفاوت هایی با هم دارند

 

کار استخوان چیست

 

انواع ماهیچه ها کدامند

 

کار ماهیچه ها چیست

الف) آمادگی و ایجاد انگیزه – معارفه- دعای شروع – احوالپرسی و حضور وغیاب

 

ب) معرفی درس جدید و بیان هدفهای رفتاری درس

ج) ارائه مطلب – شروع درس

1- با نوشتن سر فصل توجه دانش آموزان را به درس جدید جلب مینمائیم

 

2- توضیح معلم درباره درس مربوط به این جلسه

د) خلاصه و نتیجه گیری

 

و) ارزشیابی بعد از تدریس بر اساس سوالاتی که در نظام ارزشیابی مطرح شده است .

ی) تعیین تکلیف و اختتام

 سخنرانی

پرسش و پاسخ

آزمایش

بارش مغزي

استفاده از CD

پاورپوينت

شركت فعال

دانش آموز

ارائه

كنفرانس

سيستم

هوشمند

 5دقیقه

 

10 دقیقه

 

8 دقیقه

 

40 دقیقه

 

 

 

 

7 دقیقه

 

20 دقیقه

استفاده از تخته سیاه کلاس و

 اسکلت  آ دمی – مدل مفصل و

رباط و زرد پی

و ماهیچه ها

بنر ها ي موجود

در مدرسه

الف) ارزشیابی ضمن تدریس شامل سوالاتی است که در محتوا تعیین شده است و به طور شفاهی است .

ب) بعد از تدریس : آزمون نظری وعملی

آزمون نظری شامل سوالاتی به صورت کتبی و شفاهی است .

آزمون عملی: سلسله فعالیتهای مربوط به پرسشهای درس

انجام آزمایشات ساده و مشابه در اثبات مفاهیم درس

 

بسمه تعالی    طرح درس روزانه   علوم کلاس :  سوم   بخش : چهـــارم   فصل :یازدهـــم   مدت هر جلسه :90 دقیقه

                      هدف کلی درس : آشنا شدن دانش آموزان بـــا هماهنگی و ارتباط                                     تهیه کننده : فروزان زبرجد

رئوس مطالب و مفاهیم درس

 

هدفهای درسی جزئی

رفتار ورودی دانش آموزان

ارزشیابی تشخیصی

هدفهای رفتاری

مراحل تدریس و انتخاب تنظیم محتوا

روشهای تدریس

 

 

فرصت لازم

مواد آموزشی لازم

نحوه ارزشیابی

 

هماهنگی

 

دستگاه عصبی

 

نورون ها

 

انعکاس

 

دستگاه هورمونی

 

هورمون ها

 

دانش آموزان پس از گذراندن این درس باید بدانند :

 

هماهنگی چیست

 

وظیفه دستگاه عصبی چیست

 

اجزای نورون کدامند

 

رشته عصبی چیست

 

اعمال انعکاسی کدامند

 

هورمون چیست

دانش آموزان این پایه تاکنون :

 

با دستگاه عصبی  آ شنایی دارند و می دانند که این دستگاه دارای اجزایی است

 

می دانند که دستگاه عصبی و دستگاه هورمونی با هم تفاوت دارند اما این تفاوت ها را نمی شناسند

 

می دانند که هورمون مواد شیمیایی است اما وظیفه آ ن را   نمی دانند

نتایجی که ازاین ارزشیابی حاصل میشود در واقع نقطه شروع آموزش را مشخص میکند .

 

برای دستگاه عصبی مثال هایی عنوان کنند

 

اجزا و قسمت های دستگاه عصبی را نام ببرند

 

انعکاس را به طور مختصر تعریف نمایند

از دانش آموزان انتظار میرود پس ازگذراندن این درس بتوانند

 

هماهنگی چیست

 

نورون چیست و اجزای آ ن کدامند

 

سیناپس را تعریف نمایند

 

غدد مهم داخلی بدن را نام ببرند

الف) آمادگی و ایجاد انگیزه – معارفه- دعای شروع – احوالپرسی و حضور وغیاب

ب) معرفی درس جدید و بیان هدفهای رفتاری درس

ج) ارائه مطلب – شروع درس

1- با نوشتن سر فصل توجه دانش آموزان را به درس جدید جلب مینمائیم

2- توضیح معلم درباره درس مربوط به این جلسه

د) خلاصه و نتیجه گیری

 

و) ارزشیابی بعد از تدریس بر اساس سوالاتی که در نظام ارزشیابی مطرح شده است .

ی) تعیین تکلیف و اختتام

سخنرانی

پرسش و پاسخ

آزمای بارش مغزي

استفاده از CD

پاورپوينت

شركت فعال

دانش آموز

ارائه

كنفرانس

سيستم

هوشمند ش

 

 

 

 

5دقیقه

 

10 دقیقه

 

8 دقیقه

 

40 دقیقه

 

7 دقیقه

 

 

20 دقیقه

استفاده از تخته سیاه کلاس و

فیلم های مربوط به هماهنگی و

ارتباط و

بنر ها ي مدرسه

كليپ ها ي آموزشي

چارت ها ي

مخصوص درس

الف) ارزشیابی ضمن تدریس شامل سوالاتی است که در محتوا تعیین شده است و به طور شفاهی است .

ب) بعد از تدریس : آزمون نظری وعملی

آزمون نظری شامل سوالاتی به صورت کتبی و شفاهی است .

آزمون عملی: سلسله فعالیتهای مربوط به پرسشهای درس

انجام آزمایشات ساده و مشابه در اثبات مفاهیم درس

بسمه تعالی  طرح درس روزانه  علوم کلاس : سوم   بخش :  چهـــارم  فصل :دوازدهـــم   مدت هر جلسه :  90 دقیقه

                      هدف کلی درس : آشنا شدن دانش آموزان با بلوغ و نوجوانی                                       تهیه کننده :  فروزان زبرجد

رئوس مطالب و مفاهیم درس

 هدفهای درسی جزئي

رفتار ورودی دانش آموزان

ارزشیابی تشخیصی

هدفهای رفتاری

مراحل تدریس و انتخاب تنظیم محتوا

روشهای تدریس

 

 

فرصت لازم

مواد آموزشی لازم

نحوه ارزشیابی

 

رشد

 

بلوغ

 

تغییرات جنسی

 

تغییرات عاطفی

 

عواطف و رفتار ها

دانش آموزان پس از گذراندن این درس باید بدانند :

 

رشد چیست

بلوغ چیست

 

انواع بلوغ کدامند

صفات ثانویه جنسی در پسران و دختران را نام ببرند

 

واکنش دفاعی را تعریف کنند

دانش آموزان این پایه تاکنون :

 

می دانند که رشد چیست و انسان چگونه رشد      می کند اما هورمون رشد را نمی شناسد

 

بعضی از صفات ثانویه جنسی در پسران و دختران را می شناسند و می توانند نام ببرند اما نمی دانند که این صفات چگونه و چه موقعی ظاهر می شوند

نتایجی که ازاین ارزشیابی حاصل میشود در واقع نقطه شروع آموزش را مشخص میکند .

 

رشد را تعریف کنند

 

بعضی از صفات ثانویه جنسی در پسران و دختران را نام ببرند

 

بلوغ و نوجوانی را توضیح دهند

از دانش آموزان انتظار میرود پس ازگذراندن این درس بتوانند

 

رشد چیست

بلوغ چیست

 

تغییرات عاطفی کدامند

صفات ثانویه جنسی در پسران و دختران را نام ببرند

 

واکنش دفاعی را توضیح دهند و انواع آن را نام ببرند

الف) آمادگی و ایجاد انگیزه – معارفه- دعای شروع – احوالپرسی و حضور وغیاب

ب) معرفی درس جدید و بیان هدفهای رفتاری درس

ج) ارائه مطلب – شروع درس

1- با نوشتن سر فصل توجه دانش آموزان را به درس جدید جلب مینمائیم

2- توضیح معلم درباره درس مربوط به این جلسه

د) خلاصه و نتیجه گیری

 

و) ارزشیابی بعد از تدریس بر اساس سوالاتی که در نظام ارزشیابی مطرح شده است .

ی) تعیین تکلیف و اختتام

سخنرانی

پرسش و پاسخ

آزمایش

بارش مغزي

استفاده از CD

پاورپوينت

شركت فعال

دانش آموز

ارائه

كنفرانس

سيستم

هوشمند

 5دقیقه

 

10 دقیقه

 

8 دقیقه

 

40 دقیقه

 

 

7 دقیقه

 

20 دقیقه

استفاده از تخته سیاه کلاس

فيلم آموزشي

و فيلم مستند

رشد و بلوغ حيوانات

و....

الف) ارزشیابی ضمن تدریس شامل سوالاتی است که در محتوا تعیین شده است و به طور شفاهی است .

ب) بعد از تدریس : آزمون نظری وعملی

آزمون نظری شامل سوالاتی به صورت کتبی و شفاهی است .

آزمون عملی: سلسله فعالیتهای مربوط به پرسشهای درس

انجام آزمایشات ساده و مشابه در اثبات مفاهیم درس

 

بسمه تعالی     طرح درس روزانه   علوم کلاس : سوم    بخش : چهـــارم   فصل :سیزدهـــم  مدت هر جلسه :۹۰ دقیقه

                      هدف کلی درس : آشنا شدن دانش آموزان بـــا تولید مثـــل                                       تهیه کننده : فروزان زبرجد

رئوس مطالب و مفاهیم درس

 

 

هدفهای درسی جزئی

رفتار ورودی دانش آموزان

ارزشیابی تشخیصی

هدفهای رفتاری

مراحل تدریس و انتخاب تنظیم محتوا

روشهای تدریس

 

 

فرصت لازم

مواد آموزشی لازم

نحوه ارزشیابی

 اهمیت و گوناگونی

 

تولید مثل غیر جنسی

تولید مثل جنسی

 

تولید مثل جنسی درگیاهان گلدار

 

تولید مثل جنسی در جانوران

تولید مثل در  آ دمی

دانش آموزان پس از گذراندن این درس باید بدانند :

 

تولید مثل غیر جنسی چیست

تولید مثل جنسی درگیاهان گلداررا بدانند

 

تولید مثل در  آ دمی را شرح دهند

لقاح را باید بدانند

گرده افشانی را بدانند

دانش آموزان این پایه تاکنون :

 

با تولید مثل جنسی در موجودات       آ شنایی دارند و می دانند که تولید مثل چیست اما انواع تولید مثل را نمی دانند

 

می دانند که گرده افشانی چیست اما نحوه افتادن گرده گل روی کلاله مادگی گل دیگر را نمی دانند

نتایجی که ازاین ارزشیابی حاصل میشود در واقع نقطه شروع آموزش را مشخص میکند .

 

تولید مثل را تعریف نمایند

 

گرده افشانی را توضیح دهند

 

اجزای گل کامل را نام ببرند

 

اندام های تولید مثلی را نام ببرند

از دانش آموزان انتظار میرود پس ازگذراندن این درس بتوانند

 

تولید مثل را تعریف نمایند

 

انواع تولید مثل را نام ببرند

 

گرده افشانی را توضیح دهند و انواع آ ن را ذکر نمایند با ذکر مثال

 

تملید مثل جنسی در جانوران و گیاهان را تعریف کنند

الف) آمادگی و ایجاد انگیزه – معارفه- دعای شروع – احوالپرسی و حضور وغیاب

ب) معرفی درس جدید و بیان هدفهای رفتاری درس

ج) ارائه مطلب – شروع درس

1- با نوشتن سر فصل توجه دانش آموزان را به درس جدید جلب مینمائیم

2- توضیح معلم درباره درس مربوط به این جلسه

د) خلاصه و نتیجه گیری

 

و) ارزشیابی بعد از تدریس بر اساس سوالاتی که در نظام ارزشیابی مطرح شده است .

ی) تعیین تکلیف و اختتام

 سخنراني

پرسش و پاسخ

آز بارش مغزي

استفاده از CD

پاورپوينت

شركت فعال

دانش آموز

ارائه

كنفرانس

سيستم

هوشمند مایش

 

 5دقیقه

 

10 دقیقه

 

8 دقیقه

 

40 دقیقه

 

 

7 دقیقه

 

 

20 دقیقه

استفاده از تخته سیاه کلاس و

چارت گل ها و گیاهان و فیلم

مربوط به تولید مثل

انواع گل ها

مخمر و قارچ

ميكروسكوپ

خزه و هاگدان آن و چمن

و......

الف) ارزشیابی ضمن تدریس شامل سوالاتی است که در محتوا تعیین شده است و به طور شفاهی است .

ب) بعد از تدریس : آزمون نظری وعملی

آزمون نظری شامل سوالاتی به صورت کتبی و شفاهی است .

آزمون عملی: سلسله فعالیتهای مربوط به پرسشهای درس

انجام آزمایشات ساده و مشابه در اثبات مفاهیم درس

 وبلاگ مترجم سیدخلیل مرتضوی /بوکانکردستان